Úvod Zánět průdušek

Zánět průdušek

Zánět průdušek neboli bronchitida je nemoc, která postihuje dolní dýchací cesty (průdušky), které přímo vedou do obou plic. Bronchitida se projevuje buď v akutní nebo chronické formě. Obě onemocnění mají jiné příčiny. Projevují se převážně dráždivým kašlem, u kterého je vykašláván hlen. Je to onemocnění poměrně časté, ve své akutní formě není tak závažné, avšak chronický zánět průdušek může způsobovat značné obtíže a komplikace zdravotní, sociální i společenské.

Co jsou to průdušky?

Průdušky patří k dolním dýchacím cestám a jsou spolu účastny na dýchacím procesu. Dvě hlavní průdušky (bronchy) vychází z průdušnice a vnikají do plic, kde se rozvětvují v tzv. bronchiální strom, to znamená ve stále menší průdušinky (bronchioly). Na konečné průdušinky navazují plicní sklípky, ve kterých dochází k výměně plynů (kyslík, oxid uhličitý) při dýchání. Vnitřní výstelka průdušek (epitel) je řasinkovitá. Řasinky svým pohybem napomáhají dýchacím cestám zbavovat se prachu a mikroorganismů. Pokud dojde k zánětu, sliznice zduří, hromadí se hlen, který pokrývá epitel a brání řasinkám v jejich užitečné práci. Dýchací cesty se proti vzniklému stavu brání dráždivým kašlem, aby se zbavily nahromaděného hlenu (sputa).



TIP : informace o vaginální mykóze, články, diskuze : Vaginální mykóza a její léčba i příčiny.

Akutní zánět průdušek

Akutní zánět průdušek je onemocnění, které vychází většinou z předchozího nachlazení, popř. viróz, které nejsou dobře doléčeny. Je to infekce, která nemusí mít vždy bakteriální základ, přesto může být nepříjemná a vyžaduje léčbu.

  • Projevy. Akutní forma bronchitidy se vyznačuje dráždivým, často suchým kašlem, bolestí na prsou a v krční jamce. Dalšími příznaky bývá horečka, celková schvácenost, bolesti svalů a kloubů, dušnost. V pozdější době (někdy až po podání příslušných léků) se objevuje hlen, který je vykašláván. Může mít různé zabarvení i konzistenci.
  • Diagnostika. Aby lékař mohl stanovit diagnózu musí vědět nejen předchozí anamnézu (tedy to, co danému stavu předcházelo), ale provést i několik úkonů a laboratorních testů. Jde většinou o poslech dýchacích cest pomocí stetoskopu, popřípadě poklepem. Dále se provádí bakteriologické a cytologické vyšetření sputa (hlenu) a rozbor krevního obrazu.
  • Léčba. Klasická léčba akutní bronchitidy spočívá v klidovém režimu na lůžku, popřípadě v teplém prostředí. Podávají se léky, které napomáhají vykašlávání hlenu, na noc pak léky obsahující kodein (na zklidnění kašle). Pokud onemocnění provází horečka, jsou předepsány léky snižující horečku (např. paralen). Jestliže se rozborem sputa prokáže bakteriální infekce (hlen je většinou žlutozelený), je nutné brát antibiotika. Prostředí, ve kterém je nemocný léčen by mělo být větrané, popřípadě i zvlhčené.
  • Doporučení. Doporučuje se dostatečný přísun tekutin, případně inhalace a bylinné čaje. Je nutné se vyhýbat zakouřenému prostředí, samozřejmě nekouřit! Jídelníček upravit tak, aby strava obsahovala zeleninu, která pomáhá potlačovat zánět (česnek, cibuli, černá ředkev), naopak se vyhnout hlenotvorným potravinám (mléku, sladkostem, cukru, bílé mouce, škrobům). Dobré je žvýkat kandovaný zázvor, nejen že zpříjemňuje pocit v ústech, ale příznivě působí na dýchací cesty. Existuje i spousta potravinových doplňků, které jsou prospěšné k léčbě zánětů, např. vitamín C, E, Beta – karoten, echinacea apod. Masáže s použitím vonných olejů (eukalyptus, cypřiš), případně koupele a inhalace mohou ulevit a pomoci dýchání. Na trhu je k dostání i spousta homeopatických léků, je však lépe se poradit s odborníkem.

Akutní zánět průdušek pokud není léčen, může přejít i v chronické stádium, popřípadě se rozvinout v zápal plic. Proto není dobré nemoc tzv. přecházet.



TIP : doporučujeme také zdravotní web : Zánět dutin - zánět nosních dutin, ucpané dutiny, řešení problémů...

Chronický zánět průdušek

Chronický zánět průdušek znamená dlouhodobé problémy s dýcháním a úporný kašel. Jeho základ nebývá v nákaze infekcí, ale spíš v neustálém dráždění dýchacích cest, především kouřením cigaret (doutníky či dýmka nezpůsobují CHB, jsou však také zdraví škodlivé). Mezi příčiny patří i práce v prašném prostředí apod.

  • Projevy. Jsou podobné, jako u akutního stádia bronchitidy. Jde hlavně o suchý, dráždivý kašel, zvláště po ránu. Občas se objeví vykašlávání sputa, zbarveného do hněda. Obsahuje částečky prachu, kouřových zplodin a dehtu (u kuřáků). Kašel trvá po dobu několika týdnů až měsíců a může se opakovat několikrát do roka. Nemocný je unavený a schvácený, z nedostatku okysličení může mít bledou až namodralou kůži. Kašel se zhoršuje s námahou.
  • Diagnostika. Je stejná jako u akutního zánětu, spočívá z poslechu dýchacích cest, vyšetření krve a sputa. Navíc se provádí rentgen a funkční vyšetření plic a test na krevní plyny.
  • Léčba. Klasická léčba chronického bronchitidy spočívá na vyloučení látek, které průdušky dráždí, tedy kouření styku s prašným prostředím apod. Podávají se bronchodilatační léky, které rozšiřují průdušky. V některých vážnějších případech, kdy dochází k dechové nedostatečnosti, se aplikuje kyslík.
  • Doporučení. Jsou podobná, jako u akutní bronchitidy. Tedy větrání, čištění a zvlhčování prostředí. Zvýšený pitný režim, potravinové doplňky, které podporují obranyschopnost a napomáhají obnově poškozených tkání. Jsou dobré masáže, inhalace, solné jeskyně. Důležité je naučit se správným a dostatečným způsobem dýchat a posilovat svaly, které se účastní dýchacího procesu. Největší důraz se klade na to, aby nemocný nekouřil (kouření cigaret je nejčastější příčinou chronické bronchitidy). Pokud pacient pracuje v prašném prostředí a nemoc se zhoršuje, doporučuje se změna zaměstnání.

Chronický zánět může způsobit trvalé poškození průdušek a chronickou obstrukci plic (CHOPN). Toto onemocnění je nebezpečné, provází ho trvalá dušnost, celý organismus trpí nedostatkem kyslíku. Na tuto chorobu se i umírá.



Když tělo vylučuje příliš velký obsah potu. Nadměrné pocení - noční pocení, rady, diskuze, články...

Shrnutí

Dýchání je nejdůležitější potřebou člověka. Dýchací proces probíhá neustále, tedy bez přestávky. Dochází u něj k přísunu kyslíku, bez kterého organismus umírá. Dýchání se účastní více činitelů dýchací soustavy. Průdušky patří mezi dolní část dýchacích cest. Jejich onemocnění komplikuje dýchání. Pokud je to krátkodobá záležitost (akutní zánět), organismus se s tím rychle vyrovná. Chronické záněty jsou však komplikované a okrádají člověka o tolik potřebný kyslík. Vyhnout se znečištěnému životnímu prostředí je těžké, je však důležité pro to udělat maximum. Zásadní je nekouřit a k tomu se musí rozhodnout každý sám.


Diskuse (7 komentářů)

iveta, (25. 09. 2016 08:25) Reagovat
Dobry den mam takovy drazdivy a suchy kasel a kdyz zakaslu tak me zaboli na prsou myslite ze mam zanet prudusek?predem diky za odpoved.
Jan, (20. 02. 2017 08:14) Reagovat
Ne to není zánět, ale rakovina.
JOSEF, (14. 01. 2018 16:41) Reagovat
ŽE SE NESTIDITE TAKHLE STRAŠIT LIDI
Dominik, (21. 02. 2017 21:40) Reagovat
Je to zápal plic, ty rakovino.
Vanda, (03. 07. 2017 14:33) Reagovat
Zkuste si vzít Wobenzym. Při opakovaných zánětech je zlatý.
JOSEF, (14. 01. 2018 16:43) Reagovat
ŽE SE NESTIDITE TAKHLE STRAŠIT LIDI
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Zánět-průdušek.cz
Kontakty