Úvod Chronický zánět

Chronický zánět

Chronický zánět průdušek

Chronický zánět průdušek znamená dlouhodobé problémy s dýcháním a úporný kašel. Jeho základ nebývá v nákaze infekcí, ale spíš v neustálém dráždění dýchacích cest, především kouřením cigaret (doutníky či dýmka nezpůsobují CHB, jsou však také zdraví škodlivé). Mezi příčiny patří i práce v prašném prostředí apod.

  • Projevy. Jsou podobné, jako u akutního stádia bronchitidy. Jde hlavně o suchý, dráždivý kašel, zvláště po ránu. Občas se objeví vykašlávání sputa, zbarveného do hněda. Obsahuje částečky prachu, kouřových zplodin a dehtu (u kuřáků). Kašel trvá po dobu několika týdnů až měsíců a může se opakovat několikrát do roka. Nemocný je unavený a schvácený, z nedostatku okysličení může mít bledou až namodralou kůži. Kašel se zhoršuje s námahou.
  • Diagnostika. Je stejná jako u akutního zánětu, spočívá z poslechu dýchacích cest, vyšetření krve a sputa. Navíc se provádí rentgen a funkční vyšetření plic a test na krevní plyny.
  • Léčba. Klasická léčba chronického bronchitidy spočívá na vyloučení látek, které průdušky dráždí, tedy kouření styku s prašným prostředím apod. Podávají se bronchodilatační léky, které rozšiřují průdušky. V některých vážnějších případech, kdy dochází k dechové nedostatečnosti, se aplikuje kyslík.
  • Doporučení. Jsou podobná, jako u akutní bronchitidy. Tedy větrání, čištění a zvlhčování prostředí. Zvýšený pitný režim, potravinové doplňky, které podporují obranyschopnost a napomáhají obnově poškozených tkání. Jsou dobré masáže, inhalace, solné jeskyně. Důležité je naučit se správným a dostatečným způsobem dýchat a posilovat svaly, které se účastní dýchacího procesu. Největší důraz se klade na to, aby nemocný nekouřil (kouření cigaret je nejčastější příčinou chronické bronchitidy). Pokud pacient pracuje v prašném prostředí a nemoc se zhoršuje, doporučuje se změna zaměstnání.


TIP : GrowPlants.cz - vše pro rostliny.

Chronický zánět může způsobit trvalé poškození průdušek a chronickou obstrukci plic (CHOPN). Toto onemocnění je nebezpečné, provází ho trvalá dušnost, celý organismus trpí nedostatkem kyslíku. Na tuto chorobu se i umírá.


Diskuse (0 komentářů)

Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Zánět-průdušek.cz
Kontakty