Úvod Akutní zánět

Akutní zánět

Akutní zánět průdušek

Akutní zánět průdušek je onemocnění, které vychází většinou z předchozího nachlazení, popř. viróz, které nejsou dobře doléčeny. Je to infekce, která nemusí mít vždy bakteriální základ, přesto může být nepříjemná a vyžaduje léčbu.

  • Projevy. Akutní forma bronchitidy se vyznačuje dráždivým, často suchým kašlem, bolestí na prsou a v krční jamce. Dalšími příznaky bývá horečka, celková schvácenost, bolesti svalů a kloubů, dušnost. V pozdější době (někdy až po podání příslušných léků) se objevuje hlen, který je vykašláván. Může mít různé zabarvení i konzistenci.
  • Diagnostika. Aby lékař mohl stanovit diagnózu musí vědět nejen předchozí anamnézu (tedy to, co danému stavu předcházelo), ale provést i několik úkonů a laboratorních testů. Jde většinou o poslech dýchacích cest pomocí stetoskopu, popřípadě poklepem. Dále se provádí bakteriologické a cytologické vyšetření sputa (hlenu) a rozbor krevního obrazu.
  • Léčba. Klasická léčba akutní bronchitidy spočívá v klidovém režimu na lůžku, popřípadě v teplém prostředí. Podávají se léky, které napomáhají vykašlávání hlenu, na noc pak léky obsahující kodein (na zklidnění kašle). Pokud onemocnění provází horečka, jsou předepsány léky snižující horečku (např. paralen). Jestliže se rozborem sputa prokáže bakteriální infekce (hlen je většinou žlutozelený), je nutné brát antibiotika. Prostředí, ve kterém je nemocný léčen by mělo být větrané, popřípadě i zvlhčené.
  • Doporučení. Doporučuje se dostatečný přísun tekutin, případně inhalace a bylinné čaje. Je nutné se vyhýbat zakouřenému prostředí, samozřejmě nekouřit! Jídelníček upravit tak, aby strava obsahovala zeleninu, která pomáhá potlačovat zánět (česnek, cibuli, černá ředkev), naopak se vyhnout hlenotvorným potravinám (mléku, sladkostem, cukru, bílé mouce, škrobům). Dobré je žvýkat kandovaný zázvor, nejen že zpříjemňuje pocit v ústech, ale příznivě působí na dýchací cesty. Existuje i spousta potravinových doplňků, které jsou prospěšné k léčbě zánětů, např. vitamín C, E, Beta – karoten, echinacea apod. Masáže s použitím vonných olejů (eukalyptus, cypřiš), případně koupele a inhalace mohou ulevit a pomoci dýchání. Na trhu je k dostání i spousta homeopatických léků, je však lépe se poradit s odborníkem.

Akutní zánět průdušek pokud není léčen, může přejít i v chronické stádium, popřípadě se rozvinout v zápal plic. Proto není dobré nemoc tzv. přecházet.


Diskuse (0 komentářů)

Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Zánět-průdušek.cz
Kontakty